Plazí mozog – najstaršia časť nášho mozgu

Plazí mozog

Ak by sme sa chceli niekomu-niečomu poďakovať za to, že sme na svete, tak by to mal byť náš plazí mozog – najstaršia časť nášho mozgu, ktorá uchováva evolúciou overené inštinkty, staré 500 miliónov rokov. Riadi napr. tep srdca, dýchanie, sexuálne správanie. Jeho úloha je veľmi prostá – udržať nás nažive. Je rýchly, energeticky ultra efektívny a má pri stresových reakciách (ak nie je trénovaný inak) veliteľskú právomoc odpájať ostatné časti mozgu (napríklad analytické myslenie).

Plazí mozog

Plazí mozog nezaujíma zajtrajšok, to je príliš energeticky nákladné a časovo nevýhodné. Keď sa na mňa rúti tiger alebo nákladné auto, dôležité je reagovať okamžite a uskočiť, nie dôkladne analyzovať. Analýza na základe minima dát prebieha v zlomku sekundy, reakcia je okamžitá. Keď sa pošmyknem a padám dopredu na hlavu, bez rozmýšľania dám ruky pred seba a zachránim si nos. Nepotrebujem analýzu, skúsenosť mojich predkov je dostatočná. Tí, ktorí v tých chvíľach analyzovali, boli zožraní predátormi kým boli otrasení a stratili kontrolu nad vlastným telom. Kontrola znamená život.

Reaguje na hrozbu a odmenu. Má za úlohu dôsledne si zapamätať všetky situácie, ktoré dopadli bolesťou a v budúcnosti sa im vyhnúť. Rovnako zapamätať všetko, čo nám prinieslo pôžitok a opätovne to vyhľadávať. Rozbúcha srdce, keď nás niekto neočakávane chytí zozadu. Zľakne sa keď ponad nás prejde niečo veľké, prípadne niečo blízko buchne. Núti nás kričať, keď sa bojíme, dvíhať ruky, keď sa tešíme, zatlačiť ranu, ktorá krváca.

Počas miliónov rokov si overil tri základné reakcie na stres – útek, útok, ustrnutie. A používa ich rýchlo, bez nášho uvedomelého vyzvania, zo svojho pohľadu spoľahlivo.

Jeho rýchlosť a nadradenosť v stresových situáciách ma však aj obrátenú stranu mince. Keďže sa milióny rokov presvedčoval o tom, že jeho „software“ je správny, preprogramovať ho je skutočne ťažké a pomalé. Naviac, história mu potvrdila, že ak nemá dostatok informácii, je dobré (pre prežitie) predpokladať to najhoršie. Je predsa lepšie prežiť trochu strachu (strach je pri úteku/útoku tá energia, ktorá nám umožní vyhrať) a pripraviť sa na najhoršie ako zanedbať hrozbu a stratiť život. Takže ak nás nutká pozerať katastrofické správy (čo je napríklad väčšina v súčasnej TV), je za tým tá najrýdzejšia túžba nášho plazieho mozgu udržať nás nažive. Len si plní svoju historicky overenú funkciu. Jeho úloha nie je byť optimistom, ale tým, čo prežije.

Podmienky sa zmenili

Súčasťou odvrátenej strany mesiaca je aj to, že naše podmienky v súčasnosti sa fundamentálne zmenili. Už na nás neskáče tiger v džungli (či?), ale z TV, PC, smartfónu a tabletu. A skáče na nás neustále. Zdigitalizovali sme svet a dokážeme mať informácie z opačnej pologule v priebehu takmer nulového času. V našej mozgovni však stále beží operačný systém starý milióny rokov. Akoby sme chceli, aby množstvo appiek fungovalo paralelne na softwéri z roku 1957. Tak nejako to stále bude vyhadzovať chybu a nútiť nás, aby sme sa jej venovali.

Dobrá správa je, že aj napriek svojej ťažkej prevychovateľnosti, pri použití správnych techník sa dá aj tento dinosaurus, čiže náš plazí mozog zmeniť.

Ak tieto riadky čítate, Váš plazí mozog plní úspešne svoju úlohu. Ste nažive. Ja ďakujem svojmu plaziemu mozgu za to, že som. Aj keď on o tom figu vie, keďže si nie je schopný uvedomiť sám seba. Nemá na to čas. Vyhodnocuje okolie a filtruje možné hrozby. Mám ho rád. Drží ma v bezpečí. Osobný bodyguard stále k dispozícii.

 

Zaujal vás tento článok? Prečítajte si aj dalšie moje príspevky. Napíšte mi na peter@mylifecoaching.eu , ak vás zaujíma nejaká téma, rád s vami podebatujem.